Kaseinové barvy

Když cokoliv upravujeme v našem stavení, snažíme se hledat vždy, co nejpřírodnější a nejšetrnější materiály. Naštěstí jsou již na dnešním trhu tyto materiály dostupné. Pro vymalování našeho domu jsme si proto vybrali kaseinové barvy.

Jsou to barvy, které mají mléčný základ – kasein, který se získává z podmáslí. Ve směsi je usušený kasein smíchaný s borovou solí a barvami. Dodávají se v prášku a ředí se vždy v určitém poměru s vodou. Co je jiné proti klasickým barvám, je to, že se po rozdělání musejí co nejdříve spotřebovat, nedají se ani dlouhodobě uchovávat, protože se díky obsaženém kaseinu v nezpracované formě rychle kazí. Zeď díky těmto barvám “dýchá“, zachovává si vysokou propustnost par a není jako u syntetických materiálů uzavřená. Co je na nich ještě úžasné, kromě toho, že opravdu skvěle vypadají je i to, že jsou kompostovatelné a nezatěžují tedy životní prostředí. Takto získané barvy lidé používali již před tisíciletím a dodnes je možné je vidět v kostelích, muzeích apod., což opět dokazuje jejich kvalitu. 

Faktem ovšem zůstává, že je nutné se s těmito barvami naučit zacházet. Při jejich nanášení se používá úplně jiná technika než u klasických syntetických barev, ale o to víc je pak výsledek potěšující.