Objevte své jedinečné nadání

SN0384~1Toužíte po seberealizaci a máte pocit, že vám k životnímu naplnění stále něco chybí? Jako by vám život unikal mezi prsty? Třeba jste již blízko, ale stále to není ono? Postrádáte ve své práci vášeň, nadšení nebo lehkost plynutí? Nebo jste uvězněni v práci, která vás nenaplňuje? Možná jste i hodně dobří v tom, co děláte a docela vás to i baví, ale někde v koutku vaší mysli tušíte, že máte na mnohem víc a že na vás možná čeká ještě něco lepšího. Pak jsou následující řádky určeny právě vám.

 
Probuďte v sobě svoji jedinečnost a to, v čem jste výjimeční. Že ve vašem případě nic takového není? Pak jste dosud málo hledali. Každý z nás je jedinečný a je něčím výjimečný, ale mnozí z nás si toho nejsou plně vědomi a často se většinu času věnují činnostem, ve kterých jsou spíše průměrní. Někteří lidé jsou dokonce výborní v tom, co dělají, ale přesto jim ještě chybí poslední krok k tomu, aby v sobě probudili, rozpoznali a poté i rozvinuli a nechali rozkvést své jedinečné nadání. Pro ty z vás, kteří jsou na tom podobně, může být trochu obtížnější rozkrýt váš skutečný potenciál, vašeho pravého génia. Často totiž bývá ukryt pod více slupkami, jako když loupete cibuli. Většinou je nutno postupně odlupovat jednu vrstvu vašich schopností za druhou, než objevíte skutečnou esenci vašeho nadání.

Jak tedy na to? Jak objevit své jedinečné nadání? Otázky, a především upřímné odpovědi na tyto otázky, jsou tím kouzelným nástrojem, který vás dovede k rozpoznání vaší geniality. Ideální je, když máte vedle sebe empatického partnera, zkušeného průvodce, který vás provede cestou k objevení vašeho skutečného nadání formou otevřených, rozvíjejících otázek.
Prostě se k vaší jedinečnosti „proptejte“. Je třeba klást různé otázky, které vás k objevení vaší jedinečnosti postupně nasměrují. Zní to zdánlivě jednoduše a někdy to jde opravdu rychle a lehce. Na každého však může působit trochu jiný typ otázek a je třeba zkoušet a hledat tu správnou otázku nebo jejich sadu, která otevře a rozkryje váš potenciál. Často je nutno se vracet, pokládat stejné nebo podobné otázky různými způsoby, reagovat na to, co právě říkáte a rozvíjet vaše odpovědi tak dlouho, dokud nezazní otázka, která s vámi rezonuje a jako kouzelný klíč odemkne dveře k vaší jedinečnosti.

Otázky, které vám mohou pomoci objevit to, v čem jste výjimeční a co je vaše jedinečné nadání, často začínají tázacími zájmeny co, jaký, který, čí nebo slovy kdy, kde, jak, proč. Každou otázku, a odpověď na ni, je vhodné dále rozvíjet dalšími otázkami, které vám pomohou rozkrývat vrstvy první obecné odpovědi tak dlouho, dokud se nedostanete až k samotné esenci vaší jedinečnosti. K tomu lze použít například postupnou sekvenci otázek začínajících na Co → Jak → Proč.
Zde je pár otázek, kterými se můžete doptat ke své jedinečnosti: Co děláš ze všeho nejraději? Co konkrétně tě na tom nejvíc baví? Co přitom cítíš? Jak to děláš, že …? Proč se ti líbí právě …? Jaká činnost tě nejvíce naplňuje a cítíš se při ní šťastně? Jaká činnost Tě provází a opakuje se v celém tvém životě? Kdyby sis mohl vybrat cokoliv, co budeš dělat, představ si, že nemáš žádná omezení, co bys dělal? Co ti jde bez námahy? S jakou schopností ses již narodil? Čím jsi byl obdarován?
Pokud se do své zóny nedostanete sami, zkuste někoho požádat, aby Vám tyto otázky pokládal. Zkuste přitom zavřít oči, dostanete se tak lépe do svého nitra a blíže ke svým emocím, aniž byste zapojovali rozum.

Způsobů, jak se ptát a rozkrývat to, co není vždy na první pohled zřejmé, je nekonečně mnoho. Hodně velkou roli, zde hrají zkušenosti a cit vašeho průvodce.

Občas se dostanete do slepé uličky nebo pojedete šedou dálnicí vašeho rozumu bez emocí. To se často stává, pokud se pokusíte pokládat si otázky sami sobě, zacyklíte se a nevíte jak dál. Třeba i cítíte, že jste blízko, ale pořád to nemůžete uchopit, uniká vám to a něco chybí k tomu, aby do sebe vše zapadlo. Pak je dobré mít průvodce, který vás bude citlivě navigovat a opět vás nasměruje k nalezení té skutečně vaší, emocemi a vášní nabité cesty. Najednou si opět začnete užívat jízdu nádhernou krajinou, která vás dovede až do vašeho nitra, k objevení podstaty vaší jedinečnosti a vašeho nadání, k jehož uplatnění v tomto světě jste byli předurčeni.

I já, s mojí ženou Luckou, přestože se sami zabýváme rozvíjením potenciálu druhých lidí, jsme každý rádi využili průvodcovských služeb toho druhého k nalezení svého vnitřního génia. Já mám to štěstí, že Lucka má ještě navíc přirozenou a jedinečnou schopnost probouzet v lidech vášeň. Lidé po setkání s ní často začnou žít a realizovat to, o čem celý dosavadní život pouze snili. Dokáže se vcítit do druhého člověka a odhalit i ta nejvíc zasutá zákoutí mysli, duše a osobnosti a vylovit z nich skutečné perly jedinečnosti. Na druhou stranu objevit esenci a jedinečnost právě u Lucky byl vskutku oříšek. Lucka má totiž velmi široký záběr činností a zdá se, že vlastně na všechno, co dělá, má jedinečné nadání. Je manuálně velmi zručná a kreativní, maluje, sochá, vytváří mozaiky, jakoukoliv tvořivou činnost si velmi rychle osvojí. Umí upéct pro mě ten nejlepší chleba na světě (navíc způsobem, jakým to podle odborné literatury ani nejde), je výborná homeopatka, léčí lidi, radí a pomáhá lidem na jejich cestě osobního rozvoje, věnuje se výživovému poradenství, úžasně to umí s dětmi (a také je umí přitahovat), vnímá energie a spoustu jiných věcí. Navíc jí všechno, co dělá, baví. Pak, jak sama říká, je velice obtížné vidět tu svojí pravou a skutečnou jedinečnost, tu, která převyšuje vše ostatní, a která je podstatou daného člověka – tím co bytostně cítíme uvnitř sebe a jsme schopni i vyzařovat a předávat svému okolí. Důležitým vodítkem je potom, kromě jiného, pocit lehkosti. Daná činnost vám musí jít jaksi sama od sebe a plynout bez nutnosti vyvíjet nějaké zvýšené úsilí. Lucka tvrdí, že pokud má někdo tak široký záběr jako ona, tak je asistence průvodce již spíše nutností. V záplavě zájmů a dovedností je totiž celkem snadné se ztratit, zvláště když ve všem, co děláte, máte i srdce a emoce. Průvodce vás dovede do vašeho nitra, k vaší podstatě. Pak najednou ucítíte, že už to v sobě dávno máte a pouze jste dosud nebyli připraveni své nadání naplno rozvinout a zaměřit na něj svoji pozornost a odhodlání.

Vyhraďte si čas a místo, kde vás nebude nikdo rušit. Nalaďte se na objevení vašeho nadání. Své nadání můžete objevit a identifikovat během minuty nebo hodiny. U někoho to může trvat mnohem déle, jeho jedinečnost není zdaleka patrná na první pohled a rozkrývá se postupně, blíží se k ní velmi pomalu. Někdy je třeba absolvovat celý proces i na více etap, vždy s určitým časovým odstupem, aby ve vás vědomí vaší jedinečnosti uzrálo a jeho skutečná esence vysublimovala. Signálem k tomu, že potřebujete více času nebo nejste správně naladění, jsou opakující se racionální odpovědi bez jakéhokoliv emočního zabarvení. Poté je vhodné využít podpory zkušenějšího průvodce. Je třeba nabourat vaše myšlenkové stereotypy a dostat se za racionální argumentaci. Jak začnete o dané věci moc přemýšlet a hodně dlouho váháte nad odpovědí, tak v ní nemáte zapojené emoce a jdete na to moc rozumem. Pak je třeba položit jinou otázku, zabrnkat na jinou strunu, která vaše emoce rozezní a vibračně se propojí s vaším nadáním a vášní. Někdy váš rozum zpočátku věcně zdůvodňuje a vysvětluje, v čem jste dobří, a co vám jde, pak najednou přeskočí jiskra vášně a získáte chvilkový vhled do své geniality. Když se okno vaší intuice a vhledu otevře je nutno vaše poznání rychle zachytit. Okno se totiž může rychle zavřít, aniž byste si své poznání ukotvili a za chvíli váš vhled už neuchopíte a budete jej muset znovu, někdy i roky, obtížně nalézat. Tušili byste, že jste objevili něco úžasného, ale podstata vám bude unikat. Proto je také dobré si své odpovědi ihned zaznamenávat – zapisovat nebo nahrávat. Ještě lepší je, pokud tok vašich myšlenek zaznamenává váš průvodce, aby vás nic nerušilo.

A jak budete vědět, že je to ono? Prostě to poznáte. Budete to cítit srdcem, něco se změní ve vašem vnímání. Zažijete okamžik náhlého prozření a objeví se před vámi řešení. Rozhoří se vaše vášeň, budete danou věc nadšeně a vzrušeně popisovat, ucítíte mrazení, naskočí vám husí kůže, zvlhnou oči nebo se rozpláčete dojetím, rozbuší se vám srdce, zrychlí tep a dýchání nebo se ve vás díky okamžiku poznání rozhostí klid a mír. Součástí vašeho poznání prostě budou intenzivní emoce. Pokud se stále ptáte, jestli je to ono, tak to není ono a je třeba se vnořit ještě trochu hlouběji do vrstev vaší osobnosti. A až to poznáte, tak se určitě nebudete ptát, jestli je to ono. Budete to vědět.

Ptejte se, hledejte a nalézejte odpovědi, které odemknou a otevřou dveře k vašemu potenciálu. A hlavně, až objevíte, v čem jste výjimeční, tak v sobě najděte odvahu a učiňte první krok do zóny svého jedinečného nadání a probuďte ho k životu. Než se rozhodnete realizovat se v oblasti vaší jedinečnosti, počítejte s tím, že zpočátku můžete střídavě cítit euforii a mít úžasný pocit z vašeho objevu nebo také být zoufalí, protože nevíte jak to celé uchopit. Také vás mohou provázet pochybnosti. Většinou totiž musíte něco opustit, abyste se mohli věnovat tomu, k čemu jste předurčeni. A to vás může zasáhnout nebo dokonce i vyděsit. Může být velmi obtížné opustit něco, čemu jste intenzivně věnovali třeba 20 let a přijmout určité riziko a začít si budovat novou kompetenci, která je v souladu s vámi. Jak se ale jednou doopravdy odhodláte a zaměříte svoji pozornost, tak pojedete na vlně nadšení, která vám pomůže vyřešit všechna úskalí vaší nové cesty. Lehkost, hojnost, vášeň, kreativita a radost z toho, co děláte, si vás pak samy najdou.

Článek nebo jeho části je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud k němu budou připojené: zdroje, aktivní odkaz na náš web www.archanamori-nce.cz a tento dodatek. Děkujeme!

Sdílej:Share on Facebook