Lichořeřišnice

lichorerisniceLichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je rostlina původem z Jižní Ameriky, znali a používali jí Indiáni. Je to přírodní antibiotikum s působením i na zlatého stafylokoka. Pěstuje se jako popínavá nebo poléhavá rostlina, má velké kulaté listy a oranžovo-červené květy. Celá rostlina je jedlá. Dá se pěstovat i doma za oknem. Její chuť je výrazně příjemná, velmi rychle si jí oblíbíte, chuť se dá se připodobnit asi nejvíce k ředkvičce až jemnému křenu.Působí: Především na urogenitální systém, velice příznivě působí i na infekce dýchacích cest. Dá se však použít také zevně při kožních potížích. Často se udává, že působí i na zlatého stafylokoka, streptokoka, salmonelu, e.coli a další druhy bakterií. Již při prvních příznacích nachlazení můžeme podáváním lichořeřišnice nemoc zastavit případně zkrátit dobu rekonvalescence, působí i jako prevence, ale také je skvělá pro doléčení již proběhlých zánětů.

Obsah vitamínů: vitamín C, železo, draslík, bílkoviny, olej, silice a další látky

Pěstování: Vysévá se v dubnu přímo na záhon, když už nehrozí mrazíky. My máme plazivou a jak je vidět na fotce, plazí se nám po plotu. Sklízí se průběžně od léta až do podzimu. Pokud jí necháme vysemenit, tak příští rok nám zase vyroste.

Využití v kuchyni: do salátů, na kváskový chléb, do pomazánek, ale také se dá použít na vařené brambory nebo rýži a podobné alternativy.

Využití v léčbě:
čerstvá: podává se 30g čerstvě vylisované šťávy nebo 50g v salátu z čerstvých listů a květů
sušená: dává se do lihu, antibiotické substance se uvolňují po 2-3 hodinách
na pokožku: rozdrcené listy nebo čerstvá šťáva má dezinfekční účinek při poranění kůže
tinktura: připravíme jí tím, že macerujeme květy, listy(celou rostlinu) v lihu

lichorerisnice2lichorerisnice3a
Článek nebo jeho části je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud k němu budou připojené: zdroje, aktivní odkaz na náš web www.archanamori-nce.cz a tento dodatek. Děkujeme!

Sdílej:Share on Facebook