Keramika písmem zdobená

9_tvorbaaUž je to nějaká chvíle, kdy jsem si zajela za Magdou na Klínec do její keramické dílny, abych si užila trochu toho hliněného tvoření. Rozhodla jsem vyrábět vázu a dlaždice do naší budoucí kuchyně. Po několika návštěvách u Magdy, se však naplno rozjel projekt našeho kváskového pečení a já jsem místo hlíny a štětců, brala do rukou stále více těsto a tvořila náš kváskový chléb. Už to skoro vypadalo, že ty má díla ani nedokončím, ale přeci jen se jim ke mně asi chtělo…


Začala jsem vyrábět vázu, která mě tvarem hned zaujala. Nebyla bych to snad ani já, kdybych ve své tvorbě nepoužila své intuitivní písmo.
Říkala jsem si, jak si každý týden na chvíli odskočím pohladit hlínu. Místo toho se však začaly množit objednávky na náš kváskový chléb a já zjistila, že od zadělaného chleba se prostě odejít nedá. Chybělo však už jen málo, dílo zkompletovat a naglazovat. Už ani nevím, jak dlouho to u Magdy v poličce leželo, ale zrovna krátká doba to nebyla. Slibovala jsem si, že se vrátím a dílo dokončím. Pečení chleba mě však natolik pohltilo, že bylo nereálné mé hliněné dílo dokončit. Když už jsem to téměř vzdala, protože mé vytížení nabíralo na svém vrcholu, tak jsem Magdě dovolila má rozdělaná díla vyhodit. Magda se však k tomuto mému rozhodnutí postavila jinak a má díla dokončila (zkompletovala, naglazovala a vypálila). Bylo jí líto je zničit a vyhodit.
Já jí tímto děkuji, že se naše tvořivé energie na chvíli spojily a daly možnost vzniknout tomuto malému, ale pro mě velmi cennému dílu. Jsou v něm mé vzpomínky ovoněné pečením našeho kváskového chleba, také mým šestým těhotenstvím, ale také vzpomínky na hlínu a příjemné večery na Klínci.


Odkaz na keramickou dílnu Magdy Brožové z Klínce

Článek nebo jeho části je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud k němu budou připojené: zdroje, aktivní odkaz na náš web www.archanamori-nce.cz a tento dodatek. Děkujeme!

Sdílej:Share on Facebook