Zahrada Archy

Přírodní zahrada „Archy na Moři-nce“ je náš takový malý jedlý les, oáza klidu a přírodní harmonie. Místy, zvláště ve svých okrajových zónách, má blízko k přírodní divočině.

Naším cílem bylo vytvořit zahradu, která bude celoročně plodit a na které si my, i volně žijící obyvatelé naší zahrady, budeme moci v průběhu celého roku, včetně zimního období, něco dobrého sezobnout, utrhnout nebo vykopat. Naším přáním bylo, aby zahrada plodila téměř na každém kroku. Naše děti totiž moc baví hledat a nalézat, co všechno se dá právě v danou chvíli na zahradě jíst a pravidelně chodí „loupit“ zralé plody.

Na naší přírodní zahradě uplatňujeme vybrané permakulturní, biodynamické a homeopatické principy a něco, co bychom mohli nazvat intuitivním zahradničením.

Při pěstování plodin nepoužíváme žádné chemické postřiky ani jiné preparáty, žádná umělá hnojiva, pesticidy, herbicidy a jiné „–cidy“. Nepoužíváme žádné násilné prostředky proti takzvaným škůdcům. Spíše se od nich snažíme učit a naslouchat tomu, co se nám například svým přemnožením snaží říct. Při pěstování plodin je přímo počítáno s tím, že na části úrody si pochutná i někdo jiný než my. Na naší zahrádce tak dáváme prostor obyvatelům z říše hmyzu: sršním, vosám, včelám, mravencům, škvorům a dalším druhům. Svoje místa tu mají také ptáci, hadi, krtci, ještěrky, myši i mlsní slimáci. Naší snahou je dosáhnout co největší druhové rozmanitosti. Hlavní důvod této snahy je skutečnost, že se nám to líbí. Zároveň tím lze předcházet jednostrannému vyčerpávání půdy a také tím podpořit přirozenou rovnováhu takzvaných škůdců a jejich predátorů. Smíšené kultury rostlin, při uplatnění znalosti prospěšných sousedských vztahů, si navzájem odhánějí škůdce a podporují se v růstu. Vedle sebe rostoucí rostliny, takzvaní dobří sousedé, si dokonce mezi sebou rády proplétají kořeny a navzájem si zlepšují své chuťové vlastnosti.

Na naší zahrádce pěstujeme i různé staré, původní odrůdy, tropickou, subtropickou, a především mrazuodolnou zeleninu, bylinky, jedlý trávník, rostliny, které se dají průběžně sklízet nebo mají strategický charakter trvalek či „kvazitrvalek“.

Necháváme zahrádku samotnou, aby nám řekla, co potřebuje. Snažíme se naladit na její energii, naslouchat bytostem, které ji obývají a žít s nimi v souladu. Jsme vděční za to, že zahrada Archy je naší velkou učitelkou, zdrojem nekonečné inspirace, moudrosti, hojnosti a radosti.